Fabrika Temizliği

Fabrika Temizliği

Fabrikalar üretim hizmetlerinde en çok kullanılan alanlardır. Her türlü yiyecek, içecek, giyecek, aksesuar, hatta aklımıza gelebilecek her şey fabrikalarda üretilmektedir. Hayatımızda bu kadar fazla yer kaplayan fabrikaların temizliği de bizler için çok önemlidir.

Fabrikaların Temizliği Neden Önemlidir?

Üretimde verimliliğin artması ve oradaki yaşam alanının hem tüketicilerin hem de üreticilerin sağlığı açısından temiz olması gerekmektedir. Bu yüzden sadece oradakileri değil genel olarak tüketicileri de korumak amacıyla fabrikalar her daim temiz tutulmalıdır.

Fabrika Temizliğinde Dikkat Edilecek Hususlar

Fabrika temizliğinde dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

  • Alan geniş olacağı için iş zor olacaktır. Bu yüzden alanda temizden kirliye doğru bir temizlik yapılması alanın daha kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Kullanılan malzemelerin kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kullanılan ürünlerin, çalışanları veya tüketicilerin sağlığını her hangi bir şekilde tehlikeye sokmamasına dikkat edilmelidir.
  • Temizlik sırasında düzenli bir çalışma yapılmalıdır. İş birliği ve koordine çalışıldığında sonuçlar daha güvenli ve beklendiğinden bile daha iyi bir şekilde çıkacaktır.
  • Temizlik sırasında ilk olarak duvarlardan başlanmalıdır.
  • Özel bir rahatsızlığı olan hastalar, (astım, KOAH vb.) üretimden dolayı toz oluşabilecek yerlerde çalışmamalıdır.
  • Öncelikli temizlik yerlerinden başlıcalar yemekhane ve tuvaletlerdir. Bu kısımlar ortak alanlar olduğu için ve en çok kullanıma açık alanlar buralar olduğu için temizliği de büyük önem taşımaktadır.
  • Bol su ve arındırıcı etkileri olan temizlik malzemeleri tercih edilmelidir.

 

Temizlik Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Suyla temizlik yapılan alanlarda çek pas yardımıyla ve viladayla su kısımları alınmalıdır. Aksi takdirde suyla bırakıldığında kayıp düşme gibi istenmeyen kazalar veya çamur ve kir oluşumu ıslak ortamda daha fazla oluşacağından yeni temizlenmiş yerin kirlenmesi önlenmelidir.

Temizlik yapılan ortam dinlendirilmelidir ve çok fazla yoğunluktan uza tutulmalıdır. Temizlikler mümkünse işçilerin en az olduğu saatlerde veya işçiler çıktıktan sonra yapılmalıdır. Bu şekilde olduğunda herhangi bir sorun yaşamadan temizlik atlatılacaktır.

Bunların dışında ek olarak üretimin yapıldığı makineler sıklıkla ve uygun temizlik malzemeleriyle temizlenmelidir. En fazla risk kaynağı olan makineler hem çalışan işçiler hem de halkın sağlığı açısından çok önemlidir.

Diğer Hizmetler

Ndr Temizlik Hemen Ara